Sprawdzian ze środków stylistycznych

Pobierz

Lalki są żywe, wesołe i nieszczęśliwe.. Mało kto wie, że przeciwieństwem hiperboli jest litota (figura stylistyczna polegająca na minimalizowaniu znaczenia zjawiska).. Uwaga!. Środki poetyckiego wyrazu., test z języka polskiego wszystko o środkach poetyckichŚRODKI POETYCKIE - SPRAWDZENIE WIADOMOŚCI W KLASIE V 1.Osoba mówiąca w wierszu to a) podmiot liryczny b) narrator c) autor 2.Określenie rzeczownika w poezji to a) symbol b) epitet c) rym 3.We fragmencie wiersza Józefa Ratajczaka pt. "Lalki" podkreśl pięć epitetów.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Uważasz, że jesteś dobry z języka polskiego?. EPITET - to tyle, co określenie; określa cechę przedmiotu albo stosunek wypowiadającego do przedmiotu; występuje najczęściej w postaci przymiotników, rzadziej zaś w postaci imiesłowów, 2.. Wypisz z podanego fragmentu epitety: ( 3 pkt. ). Peryfraza (omówienie) 6.. HIPERBOLA (wyolbrzymienie) - polega na .Strona 1 z 4 Definicje środków stylistycznych Personifikacja - rodzaj animizacji polegający na przedstawieniu tworów nieożywionych zjawisk natury i kosmosu, zwierząt, roślin a zwłaszcza pojęć abstrakcyjnych jako działających lub przemawiających postaci ludzkich np.Środki stylistyczne Środki poetyckie .. podziaŁ ŚrodkÓw poetyckich: leksykalne skŁadniowe sŁowotwÓrcze fonetyczne porÓwnanie apostrofa zdrobnienie onomatopeja (wyraz dŹwiĘkonaŚlado ..

Test sprawdza znajomość środków stylistycznych w klasie V.

Wykonaj polecenia.. Zdrobnienie 11.. Zapraszam więc do rozwiązania tego quizu.. Hiperbola (wyolbrzymienie) 4.. Które z poniższych wyrażeń i zwrotów zaliczamy do animizacji?. Definicja skupia się jednak głównie na tym, że środki stylistyczne to środki artystycznego wyrazu, które są używane przede wszystkim w sztuce i mają na celu wywołanie u odbiorcy określonych i pożądanych emocji.. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że .. 2011-10-27 18:08:44 W wierszu Baczyńskiego odszukaj przykłady róznych środków stylistycznych .. Zgłoś błąd Wyświetleń: 15311.. Personifikacja (uosobienie) 10.. Porównanie 3.. O ile przypadkowe powtórzenie w wypracowaniu jest błędem językowym, o tyle celowe powtórzenie w dziele literackim służy podkreśleniu wagi jakiejś rzeczy czy zjawiska.Funkcje wybranych środków stylistycznych.. Duża liczba czasowników o charakterze dźwiękonaśladowczym sprawia, że utwór jest niezwykle dynamiczny, a odbiorca czuje się niejako wrzucony w wir prawdziwej walki.. Oksymoron - zestawienie dwóch wyrazów o przeciwstawnych znaczeniach, np. żywy trup, gorący lód.Ze środków stylistycznych korzysta każdy użytkownik języka polskiego na co dzień, choć nie zdaje sobie z tego sprawy..

2010-09-07 17:29:46 Podaj polskie nazwy środków stylistycznych : 2012-02-18 16:27:411.

Sprawdzian - środki stylistyczne Grupa A 1.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. Metafora (przenośnia) 9.. PORÓWNANIE - zestawia się ze sobą dwa zjawiska, z których jedno służy określaniu drugiego za pomocą łączników: jak, niby, jakby, niż, 3. .. Otwórz PDF w nowym oknie.. Kontrast (biel - czerń) podkreśla charakter walk Polaków z Rosjanami.Środki stylistyczne i gatunki literackie • Gimnazjum • pliki użytkownika honda1987 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Zestaw spr.kl 1 3.doc, środki stylistyczne spr.pdfTest sprawdzający z języka polskiego dla kl. VI Data dodania: 2012-06-16 14:59:49 Autor: Agnieszka Chamara Przedstawiam propozycję testu sprawdzającego dla kl.Ten środek stylistyczny ma podkreślać ogrom zjawiska i jego wartość, doniosłość.. Metody i fomy pracy: - podająca - gra dydaktyczna - praca w grupach III.. .Sprawdzian umiejętności rozpoznawania w tekście środków poetyckich - epitetu, porównania, przenośni, odpowiedni do sprawdzania postępów uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej.. Powtórzenie 7.. Temat ten, jest często postrachem maturzystów.Sprawdzian "Środki stylistyczne" − klucz odpowiedzi, plik: sprawdzian-srodki-stylistyczne-klucz-odpowiedzi.doc (application/msword) Słowa na czasieWypisz przykłady środków stylistycznych?.

Przetestuj swoją wiedzę.Język polski, Sprawdziany i testy Test dla klasy III gimnazjum ze środków stylistycznych Gr.

Onomatopeja (dźwiękonaśladownictwo) 8.. Sprawdź swoją wiedzę na temat środków stylistycznych!Dopasuj środki stylistyczne do odpowiedniego typu: .. Dom, w którym zamieszkiwałem śmiesznie mały pokój, był jednym ze starych domów na przedmieściach naszego miasta.. Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.ŚRODKI STYLISTYCZNE.. Śrdoki dydaktyczne: - lista najpopularniejszych środków stylistycznych z definicjami - plansza do gry, kostki, pionki - karteczki z cytatami IV.Środki poetyckiego wyrazu.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. juka1177, 2018-05-10, ocena: Dziękuję pięknieZobacz quiz: Środki stylistyczne.Zestawy zadań przygotowane przez Instytut Badań Edukacyjnych z języka polskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii, które mogą być przydatne na zajęciach z tych przedmiotów.. Czuje jej śmiertelną powagę i zaciętość walczących..

Antyteza- powtórzenie podstawowych środków stylistycznych b) umiejętności: - ćwiczenie w ropoznawaniu środków stylistycznych II.

Lalki mają bardzo smutne miny, kiedy sypią się z nich trociny.TestWiedzy.pl - Ogromna ilość testów na czas ze wszystkich możliwych kategorii.. Na dachu tego domu kilku wyrostków założyło hodowlę gołębi; mniejsi .Zestaw: "Środki stylistyczne" Statystyki zestawu: Ocena: 9 Zagłosowało: 2 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: Wiktoria Leśniewska (wynik: 80 %) Julia Marciniak (wynik: 85 %) Julia Bruzdowska (wynik: 85 %) Joanna .Środki stylistyczne - sprawdzian wiadomości dla klasy VI.ŚRODKI STYLISTYCZNE - karta pracy Przeczytaj i powtórz wiadomości o środkach stylistycznych - str. 327-329 w podręczniku.. Gdzie to konieczne, dodajemy do zadań omówienia.Środki stylistyczne 1.. Pobierz (docx, 13,8 KB) Komentarze.. Był to dom o poczerniałych ścianach, wytartych schodach i zielonym od wilgoci podwórku.. Zawiera 23 pytań..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt